Η ταινία «Τα Παιδιά του Χειμώνα» έκανε επίσημη πρεμιέρα στην Αθήνα, στο Θέατρο του Pierce – Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδος, τη Δευτέρα 22 Ιανουαρίου 2024. Η νέα ταινία του βραβευμένου με δύο Όσκαρ Αλεξάντερ Πέιν έχει καταφέρει να κερδίσει σημαντικά βραβεία και υποψηφιότητες, συγκεντρώνοντας διθυραμβικά σχόλια από κριτικούς και κοινό.
![](https://downtown.gr/wp-content/uploads/2024/01/DIM_1659-300x200.jpg)
Πριν την έναρξη της προβολής, ο Ελληνοαμερικανός σκηνοθέτης και σεναριογράφος συνάντησε εξέχουσες προσωπικότητες από τον καλλιτεχνικό και δημοσιογραφικό χώρο σε θερμό κλίμα υποδοχής. Μετά την προβολή που προκάλεσε άφθονο γέλιο αλλά και συγκίνηση, ο δημιουργός πήρε μέρος σε ένα απολαυστικό Q&A, απαντώντας στις ερωτήσεις του κοινού και φοιτητών του τμήματος Κινηματογραφικών Σπουδών του Deree – Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδος, που σύντομα θα γιορτάσει τα 150 χρόνια συνολικής παρουσίας στο χώρο της εκπαίδευσης, αποσπώντας παρατεταμένο χειροκρότημα.
![](https://downtown.gr/wp-content/uploads/2024/01/KAT_0135-300x214.jpg)
![](https://downtown.gr/wp-content/uploads/2024/01/KAT_0206-300x214.jpg)
«Εάν είχα μια συμβουλή για τους Έλληνες δημιουργούς ταινιών, θα ήταν αυτή που έχω προς όλους: Φτιάξτε κωμωδίες! Μην ξεχνάτε ότι οι κωμωδίες αποτελούν ένα σοβαρό είδος», δήλωσε μεταξύ άλλων ο Αλεξάντερ Πέιν.
Η κινηματογραφική επανασύνδεση του Αλεξάντερ Πέιν με τον πρόσφατα βραβευμένο με Χρυσή Σφαίρα Πολ Τζιαμάτι τοποθετείται σε μια άδεια πανεπιστημιούπολη της Νέας Αγγλίας, τον μακρινό χειμώνα του 1970. Η κατάμεστη αίθουσα του Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδος που φιλοξένησε τη λαμπερή πρεμιέρα αποτέλεσε το ιδανικό περιβάλλον για να ταξιδέψει το κοινό στο κλίμα της ταινίας.
![](https://downtown.gr/wp-content/uploads/2024/01/KAT_0188-300x255.jpg)
![](https://downtown.gr/wp-content/uploads/2024/01/KAT_0068-300x200.jpg)
![](https://downtown.gr/wp-content/uploads/2024/01/KAT_0252-300x214.jpg)
![](https://downtown.gr/wp-content/uploads/2024/01/DIM_1261-214x300.jpg)
![](https://downtown.gr/wp-content/uploads/2024/01/3D0A9015-214x300.jpg)
Η ταινία «Τα Παιδιά του Χειμώνα» έχει ήδη αποσπάσει δύο βραβεία στις Χρυσές Σφαίρες (Χρυσή Σφαίρα Α’ Ανδρικού Ρόλου σε Κωμωδία ή Μιούζικαλ – Πολ Τζιαμάτι, Χρυσή Σφαίρα Β’ Γυναικείου Ρόλου – Ντα’Βάιν Τζόι Ράντολφ) και τρία Βραβεία Critics’ Choice (Καλύτερου Ηθοποιού – Πολ Τζιαμάτι, Καλύτερου Νεαρού Ηθοποιού – Ντόμινικ Σέσα, Β’ Γυναικείου Ρόλου – Ντα’Βάιν Τζόι Ράντολφ), ενώ μετά και τις επτά διεκδικήσεις στα Βραβεία BAFTA,οι προβλέψεις για τα φετινά Όσκαρ επιβεβαίωσαν τις μεγάλες προσδοκίες συγκεντρώνοντας πέντε υποψηφιότητες στις κατηγορίες: Καλύτερης Ταινίας, Α’ Ανδρικού Ρόλου, Β’ Γυναικείου Ρόλου, ΚαλύτερουΠρωτότυπου Σεναρίου και Καλύτερου Μοντάζ.
Η ταινία «Τα Παιδιά του Χειμώνα» κυκλοφορεί στους κινηματογράφους
στις 25 Ιανουαρίου από την Tanweer