ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΤΖΙΑ: Τα περιστέρια έχουν απλωθεί ανενόχλητα, ψάχνοντας ξεχασμένα ψίχουλα μπροστά από το Δημαρχιακό Μέγαρο Αθηνών και τα άλλα επιβλητικά νεοκλασικά.
Οι άνθρωποι άλλαξαν. Οι ζωές μας περιχαρακώθηκαν στα διαμερίσματα και οι κινήσεις περιορίστηκαν στα απολύτως απαραίτητα. Ο κόσμος άλλαξε. Ο πλανήτης ερήμωσε, οι πλατείες άδειασαν, οι φωτεινές επιγραφές και τα νέον έσβησαν κάνοντας τις νύχτες μας σκοτεινές, χωρίς μουσική, με μόνο soundtrack τους ήχους από ελάχιστα αυτοκίνητα και κάποιες σειρήνες. Ο βραβευμένος φωτογράφος Κοσμάς Κουμιανός κάνει ένα φωτογραφικό οδοιπορικό στην πόλη, που είναι σαν να ξεπήδησε από ταινία καταστροφής.
ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ: Όπως όλες οι κεντρικές πλατείες των μητροπόλεων, έτσι και το Σύνταγμα είναι άδειο από ανθρώπους. Κλειστά και τα ξενοδοχεία, με τη Μεγάλη Βρεταννία να αναστέλλει τη λειτουργία της για πρώτη φορά εδώ και 150 χρόνια.
ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ: Οι κυλιόμενες σκάλες σε ακινησία, στην έξοδο του σταθμού του μετρό προς την πλατεία.
ΠΕΙΡΑΙΑΣ: Το Μέγαρο Αδελφών Γιαννουλάτου, στη διασταύρωση των οδών Άστιγγος και Αριστείδου, στο πιο πολυσύχναστο -υπό κανονικές συνθήκες- λιμάνι της χώρας.
ΜΕΤΡΟ ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ: Το έργο Διαστρωματώσεις – Ενεργειακές εικόνες XVI, του Γιάννη Μπουτέα, δίνει χρώμα σε έναν σταθμό που μοιάζει σαν να λειτουργεί για μία και μοναδική επιβάτιδα.
ΤΣΙΜΕΝΤΟΥΠΟΛΗ: Άποψη της Αθήνας από το όρος Αιγάλεω, με τις τσιμεντένιες «κυψέλες» των πολυκατοικιών να προφυλάσσουν τους ενοίκους τους.
ΟΔΟΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ: Μαγαζιά ερμητικά κλειστά στο παραδοσιακό εμπορικό κέντρο της Αθήνας και στο βάθος η Μητρόπολη, ανοιχτή μόνο για ατομική προσευχή.
ΓΚΑΖΙ: Ένας άντρας με μάσκα περπατάει μόνος στα πλακόστρωτα δρομάκια, που συνήθως έσφυζαν από ζωή και κόσμο, κυρίως τα βράδια.
ΟΔΟΣ ΕΡΜΟΥ: Ούτε shopaholics, ούτε τουρίστες, ούτε πλανΟδιοι μουσικοί, ούτε street artists. Στο βάθος, η Βουλή των Ελλήνων.
ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΠΕΤΡΟΥ ΡΑΛΛΗ: Ερημιά και το πανό κάποιου ερωτευμένου να δίνει ένα μήνυμα γεμάτο αγανάκτηση και αγάπη από τα κάγκελα της πεζογέφυρας.
ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΤΖΙΑ: Τα περιστέρια έχουν απλωθεί ανενόχλητα, ψάχνοντας ξεχασμένα ψίχουλα μπροστά από το Δημαρχιακό Μέγαρο Αθηνών και τα άλλα επιβλητικά νεοκλασικά.
ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ: το συνηθισμένο μποτιλιάρισμα του κεντρικού οδικού άξονα έχει δώσει τη θέση του στην ερημιά.
ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ: το συνηθισμένο μποτιλιάρισμα του κεντρικού οδικού άξονα έχει δώσει τη θέση του στην ερημιά.